Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

KULTURALNE FERIE 2018

Utworzono dnia 30.01.2018

Na początek KULTURALNYCH FERII uczestnicy odwiedzili Ochotniczą Straż Pożarną w Siennicy. Dzieci przywitał Naczelnik tej jednostki DH Krzysztof Podrucki. Spotkanie podzielone zostało na trzy części, pierwszą część poprowadził Ratownik Medyczny Marek Barczak który opowiedział o pracy w Pogotowiu Ratunkowym oraz pokazał jak udzielać pomocy. Dzieci mogły spróbować jak można przeprowadzić reanimacje i ułożyć poszkodowanych w pozycji bezpiecznej. W kolejnej części DH Leszek Dąbrowski oprowadził uczestników ferii po Sali Tradycji i Historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Siennicy, opowiadając bogatą historię jednostki. Po krótkiej przerwie dzieci mogły obejrzeć i zapoznać się ze sprzętem będącym na wyposażeniu Straży. Na koniec spotkania strażacy zaprezentowali rzeczywistą akcję ratowniczo-gaśniczą od momentu alarmowania przez wyjazd do akcji aż do ugaszemia pożaru i pomocy osobie poszkodowanej. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe gadżety oraz słodycze.

Kolejne dni zajęć feryjnych poprowadzili wolontariusze z Fundacji EBU z Mińska Mazowieckiego: Elise Leblanc i Amaury Dumon z Francji, Antonio Rivera z Hiszpanii, Paula Ivanovska z Łotwy, Chloe Regnier z Francji, Maria Jose Parreño z Hiszpanii.

Wtorek był dniem poświęconym zwinności i sprawności. Wspólnie trenowaliśmy zmysł równowagi balansując na linie oraz wędrując po labiryncie. Budowaliśmy pyramidy nie tylko z kart, ale też z naszych ciał. Zagraliśmy też we francuską grę „chamboultou”. Pomocy dydaktycznej udzieliła podczas zajęć Pani Ewa Górka ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Siennickiej.

W środę ćwiczyliśmy naszą pamięć i koncentrację wykonując wiele zadań związanych z ruchem, słowem i symbolem. Zapamiętywaliśmy szczegóły obrazka oraz odtwarzaliśmy zapamiętaną historię. Odkryliśmy też jak wiele ciekawych wersji może mieć znana dobrze gra w kalambury.

Czwartkowe warsztaty rozwijały naszą pomysłowość i kreatywne myślenie. Tworzyliśmy coś z niczego, wymyślaliśmy nieistniejące zwierzątka i nadawaliśmy zupełnie niepowtarzalne znaczenie prostych przedmiotów. Odkrywając tajniki iluzji nauczyliśmy się też kilku sztuczek magicznych. Samodzielnie wyczarowaliśmy też hiszpański przysmak czyli „pan tomaca” czyli pyszne połączenie chleba i pomidora.

W piątek staliśmy się detektywami i niczym Sherlock Holmes rozwiązywaliśmy zagadki, rozszyfrowywaliśmy kody i odkrywaliśmy tajemnice. Nie zabrakło wyzwań opartych na odgadywaniu ukrytych wiadomości i łączeniu faktów. Dzięki temu wyostrzyliśmy zmysł obserwacji i logicznego myślenia. A energię do takiego wysiłku intelektualnego czerpaliśmy ze smacznych francuskich kanapek.

Celem tegorocznych ferii było zagospodarowanie wolnego czasu naszym najmłodszym czytelnikom i sympatykom biblioteki. Poprzez zabawę dzieci rozwijały wyobraźnię, umiejętność współdziałania w grupie oraz sprawności manualne. Nauka języka angielskiego była tylko dodatkowym a jakże cennym atutem zajęć. Chcieliśmy również pokazać bibliotekę jako miejsce ciekawe i atrakcyjne, w którym można zdobywać wiedzę i fajnie spędzić czas, nie tylko podczas ferii.

Specjalne podziękowania za współpracę i profesjonalne zaangażowanie dla:

  • Ochotniczej Straży Pożarnej w Siennicy,
  • Pana Marka Barczaka,
  • Fundacji EBU z Mińska Mazowieckiego,
  • Pani Ewy Górki ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Siennickiej;

Zapraszamy do kolejnej edycji ferii już za rok!!

KULTURALNE FERIE 2018

Utworzono dnia 30.01.2018, 14:48

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 13

W poprzednim tygodniu: 95

W tym miesiącu: 255

W poprzednim miesiącu: 365

Wszystkich: 8195