Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminna Biblioteka Publiczna w Siennicy

Siennickie Spotkania Plenerowe

Utworzono dnia 03.08.2017

Białoruski Zespół Pieśni i Tańca "Krynica" swoim występem otworzył kolejne Siennickie Spotkania Plenerowe. Śpiewali w swoim ojczystym języku, jednak w repertuarze zawarto także rosyjskie i polskie pieśni, czym podbili serca publiczności. Następnie kapela Mazowszaki w swoim występie nawiązała do tradycyjnych weselnych piosenek.
Uroczytego przywitania gości dokonali organizatorzy: Wójt Gminy - Pan Grzegorz Zieliński i Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Siennicy - Pani Elżbieta Jurkowska. Tradycyjnie w roli prowadzących sprawdzili się wspaniale Pani Monika Soczewka - członek Komisji Edukacji, Zdrowia, Spraw Socjalnych i Bezpieczeństwa Publicznego oraz przewodniczący Rady Gminy - Pan Zenon Jurkowski.
Na Spotkaniach swoją siedzibę tymczasową miała Gminna Biblioteka Publiczna w Siennicy, gdzie personel biblioteczny reklamował szeroką ofertę biblioteczną. Była także możliwość rejestracji zarówno do Biblioteki, jaki i do poszczególnych Sekcji (plastycznej i historycznej) oraz do Międzypokoleniowego Chóru Kameralnego KANON. Uczestnicy Spotkań mieli również okazję do obejrzenia wystawy pracy dzieci z Sekcji plastycznej, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dyżur również pełnił Pan Zbigniew Szubert – Instruktor Sekcji historycznej, który udzielał niezbędnych informacji dotyczących deklaracji programowych sekcji.
Po raz pierwszy w historii Spotkań była wręczona NAGRODA SIENNICKIE NENUFARY 2017 – ZASŁUŻENI DLA KULTURY ZIEMI SIENNICKIEJ. W tym roku decyzją Kapituły Nagrody w dowód uznania za całokształt pracy twórczej w Gminie Siennica i poza jej granicami - otrzymał Pan Ryszard Łubkowski (nauczyciel/emeryt, wolontariusz Gminnej Biblioteki Publicznej, instruktor sekcji plastycznej, członek chóru KANON, malarz – pasjonat).
Idea nagrody!
Na terenie projektowanego rezerwatu „Strugi Krzywickie” znajduje się mszar torfowiskowy i otaczający go bór bagienny. Występują tu zbiorowiska roślinności torfowisk mszysto-turzycowych i mszarów. Stwierdzono tu zespół grzybieni północnych - jest to fitocenoza wodna rzadka w skali nie tylko Mazowsza i Podlasia, ale i w skali kraju.  Grzybień północna (z łac. Nymphaea lub L.) zwyczajowo nazwana jest także nenufarem lub lilią wodną. Stanowi niebywały wyróżnik naszej Gminy. Dlatego też, jest symbolem nagrody dla osób wyróżniających się zasługami dla dziedzictwa kulturowego Gminy Siennica.

Jako pierwsi, tanecznym krokiem skradli serca widzów najmłodsi. Na scenie wystąpili laureaci Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Artystycznej KULTUROMANNIAK 2017 w kategorii taniec i śpiew z Niepublicznego Przedszkola "akademia smyka" w Siennicy.

Kolejny punkt to plenerowy występ Chóru Kanon. Miał on typowo rozrywkowy charakter i uwzględniał kilka grup wiekowych odbiorców. Począwszy od dedykacji dla najstarszych Sienniczan - Lipka, poprzez Calypso dla młodszej widowni wykonane w języku angielskim, Kwiat jednej nocy dla pań i panów, aż po Możesz wszystko - piosenkę dla młodzieży. Na zakończenie chór wykonał znany chyba wszystkim utwór Chodź pomaluj mój świat z ukłonem dla wszystkich zebranych na Spotkaniach gości.

Program zarezerwowany dla szkół wypełnili uczniowie: z Zespołu Szkół im. H. i K. Gnoińskich z Siennicy oraz z Zespołu Szkół im. Zawiszy Czarnego w Żakowie, przedstawiając bogaty program artystyczno-sportowy.

Stałym punktem Spotkań jest konkurs "Wiedzy o Gminie Siennica". W tegorocznych eliminacjach udział wzięło 6 uczestników z gminy Siennica. Dla każdego uczestnika przygotowano po 4 pytania z zakresu historii, geografii, gospodarki i administracji Gminy oraz z działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Siennicy. Nagrody ufundowane zostały przez Delikatesy Kulfon S.C. z Siennicy:
1. miejsce – rower  
2 miejsce – blender
3 miejsce – żelazko
Komisja konkursowa (jury) w składzie:
1. Grzegorz Zieliński - przewodniczący komisji,
2. Ryszard Łubkowski – członek komisji,
3. Zenon Jurkowski - członek komisji,
4. Monika Soczewka - członek komisji,
oceniało trafność odpowiedzi i tak zostały przyznane trzy nagrody główne.:
1 miejsce – Łukasiak Aneta
2 miejsce – Pieńkowski Przemysław
3 miejsce – Pałdyna Paulina
Pozostałe osoby otrzymały nagrody pocieszenia. W każdym zestawie pytań było jedno pytanie opracowane na podstawie książki "Siennicki duszpasterz ks. Łukasz Janczak" – autorstwa Stanisława Czajki.

Nowością programu Spotkań był I Siennicki Festiwal Piosenki Dekady – lata 90.
zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Siennickiej. Celem Festiwalu było propagowanie polskiej muzyki wśród dzieci i młodzieży, promocja talentów i lokalnych wykonawców oraz kształtowanie umiejętności współzawodnictwa. W tym roku uczestnicy zaprezentowali przeboje z lat 90-tych.

Tradycją już się stało, że dalsza część programu SSP jest taneczna, w tym roku do tańca zachęcał nas Zespół Record i Aktiv.

Po raz drugi na scenie w Siennicy gościliśmy zespół Jorrgus. Jest to niewątpliwie jedna z najciekawszych postaci polskiej sceny muzyki taneczno-rozrywkowej. Sprawdzili się również i na naszej scenie o czym świadczyły liczne bisy. Gwiazdą wieczoru Spotkań był w tym roku Mario Bischin - działalność artystyczną rozpoczął w wieku 12 lat, występując w szkolnym chórze. Podczas nauki w szkole średniej założył swój pierwszy zespół, z którym wystąpił w kilku programach radiowych i telewizyjnych, a także na festiwalach i koncertach w całej Rumunii. W Polsce znany jest z utworów takich jak Macarena, Lala Song, Zatrzymać Cię, Niezapomniana, Jak ja kocham Cie....Rumuński piosenkarz pop i dance ma na swoim koncie setki zagranych koncertów w tym jeden w Siennicy!

Kolejne Spotkania za nami, pełne wrażeń i nowych doświadczeń. Dziękujemy za obecność i wspólną zabawę.

Zapraszamy do galerii zdjęć Spotkań na FB Siennickich Spotkań Plenerowych bądź na FB Biblioteki.