Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

DEKLARACJA PROGRAMOWA

Utworzono dnia 04.08.2017

Każde pokolenie na moralny obowiązek ochrony dziedzictwa kulturowego, pielęgnowania tradycji i pomnażania dotychczasowego dorobku – przekazywanego swoim następcom. W Gminie Siennica znacząca część obiektów zabytkowych wymaga pilnych działań renowacyjnych, brakuje też informacji z poszczególnych okresów historycznych z wielowiekowego istnienia. Prawną odpowiedzialność za ewidencjonowanie i modernizację zabytków ponoszą instytucje (organy prowadzące) i osoby prywatne (właściciele i użytkownicy), ale nie dysponują odpowiednim zapleczem kadrowym. Do celów remontowych i kwerend potrzebna jest wiedza historyczna i spełnienie określonych procedur formalno-prawnych. Zaistniała zatem konieczność powołania przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Siennicy Sekcji Historycznej (SH) złożonej z lokalnych wolontariuszy – pasjonatów historii. Wkrótce do stałego zespołu dołączyła liczna grupa członków współpracujących i mieszkających poza gminą – emocjonalnie związanych z Siennicą. Sekcja rozpoczęła działalność w maju 2016 r. i w początkowej fazie przystąpiła do weryfikacji dotychczasowej wiedzy i wyznaczenia celów. Realizacja celów logistyczno-badawczych została podzielona na dwie grupy projektów:

  • I – zajmująca się współczesnymi problemami i potrzebą pilnych działań tj. projekt badawczy: „Klasztor” i „Cmentarze Siennickie”;

  • II – związana z odkrywaniem zaginionych kart historii lokalnej tj. projekt badawczy: „Żydzi Sienniccy”, „Kwerendy Wojenne”, „Dwory Ziemiańskie”, „800 lat Siennicy”, „Jadźwingowie - prehistoria”, „Śladami Legend Siennickich”, „Pomnik Przyrody”;

Celem sekcji jest też przekazywanie mieszkańcom gminy informacji o dotychczasowej pracy i zebranych zasobach. Szczegółowe dane o materiałach źródłowych (zdjęcia, kserokopie dokumentów, dane osobowe) będziemy mogli prezentować po wyrażeniu zgody właścicieli – autorów.

 

Zapraszamy mieszkańców gminy do współpracy i śledzenia relacji z pracy sekcji na stronach internetowych Biblioteki (www.bibliotekasiennica.pl) i Urzędu Gminy (siennica.samorzad.pl).

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Marzec 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny