Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Historia

HISTORIA GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W SIENNICY

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Siennicy swoją działalnością obejmuje cały teren gminy Siennica składający się z 41 wsi zamieszkałych przez 7300 mieszkańców. Sieć placówek bibliotecznych na terenie gminy stanowi Gminna Biblioteka Publiczna w Siennicy i Filia Biblioteczna w Grzebowilku. Powstanie Gminnej Biblioteki Publicznej w Siennicy datuje się na rok 1950. W aktach brak jest dokumentu określającego ścisłą datę powołania tej placówki, lecz księga inw. Nr  1 podpisana przez przewodniczącego Gromadzkiej Rady Narodowej Władysława Rendaszkę określa wyżej wymieniony rok. Do pracy w nowo powstałej placówce została zaangażowana Maria Bębnowicz, która przez 25 lat pełniła funkcję kierownika, w kolejnych latach biblioteką kierowały następujące osoby: Danuta Tkaczyk (1975-1980), Maria Wilk (1981-1989) i Lidia Wasilewska (1990-2007). Od stycznia 1991 roku biblioteka gminna uzyskała drugi etat, a jego miejsce zajęła Janina Frelek (Starszy bibliotekarz), która pracuje do dziś w placówce.

Obecnie funkcję dyrektora pełni absolwentka Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowych Studiów Marketingu Kultury mgr Elżbieta Jurkowska.

 

LOKAL

 

Pierwotną siedzibą gminnej placówki bibliotecznej było 1-izbowe pomieszczenie wynajęte w starym drewnianym budynku stanowiącym własność prywatną przy ul. Mińskiej. W 1960 roku nastąpiła przeprowadzka do nowo wybudowanego budynku. Były to dwa pomieszczenia, magazyn książek o pow. 9 m² mieścił księgozbiór liczący w owym czasie 4 871 woluminów. Czytelnia zajmowała powierzchnię 30 m², w której chętnie gromadziły się głównie dzieci. Niestety w roku 1967 placówka ponownie została przeniesiona do lokalu wynajętego w prywatnym budynku mieszkalnym. Wprawdzie był to lokal 2-izbowy, ale jego powierzchnia wynosiła zaledwie 32 m². Z każdym rokiem sukcesywnie wzrastała liczba woluminów zapełniając wszystkie półki. Z braku wolnego miejsca część księgozbioru przechowywana była w paczkach. Lata 1984-1991 był to okres wzmożonych zakupów książek spowodowany niskimi ich cenami. Nastąpiła konieczność przeniesienia placówki do większego pomieszczenia, w wyniku czego księgozbiór został przeniesiony do lokalu w centrum Siennicy, o powierzchni 68 m². Jednak stan techniczny jak i powierzchnia lokalu były niedostateczne, a nawet pozostawiały wiele do życzenia. Początkowo wydawał się wystarczająco obszerny. Z upływem lat po kolejnym dostawianiu regałów we wszystkich możliwych miejscach był już zapełniony do granic możliwości. Temperatura i wilgotność powietrza, źle wpływały na przechowywany księgozbiór, a brak wolnej powierzchni uniemożliwił prowadzenie działalności kulturalnej na rzecz lokalnego środowiska. 12 miejsc wygospodarowanych w kąciku czytelniczym było intensywnie wykorzystywanych głównie przez młodzież szkolną. W roku 2003 nastąpiła kolejna przeprowadzka biblioteki do obecnego lokalu o pow. 102 m², który mieści się przy ul. Latowickiej 9.

 

 

 

DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNO-OŚWIATOWA I INFORMACYJNA

 

Głównym celem pracy kulturalno-oświatowej w bibliotece jest rozbudzenie zainteresowania książką w środowisku lokalnym nad czym od początku istnienia biblioteki personel biblioteczny aktywnie pracuje. Biblioteka w swoim kalendarzu imprez ma stałe wydarzenia kulturalne, zachęcające do aktywnego uczestniczenia lokalną społeczność. Są to:

 

  •  konkursy recytatorskie: "Warszawska Syrenka", "Kornela Makuszyńskiego" i "Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej";
  • konkurs "Czytelnik Roku" - w którym nagrodzimy osoby w trzech kategoriach (dzieci, młodzież i dorośli) z największą liczbą przeczytanych książek za dany rok.
  •   spotkania autorskie, które skupiają znane osoby świata literackiego. Bibliotekę do tej pory zaszczyciło wiele znakomitości świata literackiego: Wanda Chotomska, Ewa Chotomska, Dorota Gellner, Stanisława Gujska, Wiesław Drabik;
  •   lekcje biblioteczne dla uczniów miejscowych szkół i przedszkolaków.
  • "Tydzień Bibliotek" - Czytelnicy odwiedzający Bibliotekę podczas trwania obchodów święta, którzy "zapomnieli" oddać w terminie książk wypożyczonych nie wcześniej niż z początkiem 2007 roku mogą liczyć na anulowanie kary za ich przetrzymanie. Wszyscy odwiedzający otrzymają drobny, ale przydatny upominek - zakładkę. Organizowany jest również kiermasz taniej książki oraz wiele innych propozycji kontaktów z biblioteką.
  • Biblioteka także współpracuje z siecią szkół i przedszkoli w gminie Siennica.

 

Oprócz stałych imprez są również inne wydarzenia kulturalne, których biblioteka jest współorganizatorem a o których za pośrednictwem strony i innych środków przekazu będziemy informować mieszkańców gminy.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2023
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny