Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminna Biblioteka Publiczna w Siennicy

BADANIA INWAZYJNE

Utworzono dnia 20.11.2019

Sekcja historyczna po wypełnieniu niezbędnych procedur rozpoczęła badania inwazyjne w podziemiach kościoła i budynku poklasztornego w Siennicy. Do współpracy zaprosiliśmy Stowarzyszenie "Grupa na straży historii – Masovia" z Warszawy oraz osoby współpracujące z Sekcją, w większości pasjonatów historii z Siennicy i Warszawy – razem ponad 20 wolontariuszy. Przedsięwzięcie logistycznie wspomógł personel z Gminnej Biblioteki Publicznej i Zespołu Szkół w Siennicy.

Prace polegały na sprawdzeniu ok. 16 punktów pod kościołem i kilkunastu w podziemiach budynku poklasztornego w celu odnalezienia połączeń wewnętrznych z istniejącymi kanałami odpływowymi wody na zewnątrz. Podzielona na kilka grup ekipa, przy pomocy przewodów gumowych i kamery endoskopowej, sprawdziła również kanały odpływowe wykonane w murach podziemi. Zostały zweryfikowane wszystkie w/w punkty. Niestety, nie odnaleziono kanałów wodnych wewnętrznych.

Grupa badawcza nie mogła sprawdzić kanałów odprowadzających wodę opadowo-deszczową z powodu braku możliwości dostępu do częścimagistrali. W trakcie prac zostały także sprawdzone kanały ściekowo-naziemne, częściowo zabudowane schodami.

Duże zaangażowanie i efektywna praca wszystkich uczestników zwiększyła spektrum poznawcze dawnych budowniczych i działańkonserwatorskich użytkowników w latach pięćdziesiątych XX w.

Po całodziennych pracach zostały wypracowane następujące wnioski:

Została rozpoznana część infrastruktury odpływowej po stronie szkolnej z kwalifikacją do usprawnienia.

Grunty – ziemia piwniczna całego obiektu zawiera skupiska gruzu budowlano-remontowego, co było powodem anomalii radarowych.

Kanały wodne w części parafialnej znajdują się w potężnych murach o ponad 3 metrowej grubości, co uniemożliwia ich lokalizację i powoduje konieczność dodatkowego badania specjalistycznym urządzeniem radarowym.

Istnieje potrzeba lokalizacji kierunku odpływu wody od murów klasztornych do spływu.

Składam ogromne podziękowania całemu zespołowi biorącemu udział w pracach, za zaangażowanie i realizację wspólnego celu – ratowania dziedzictwa historycznego naszej Gminy.