Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

JUBILEUSZOWA SIENNICA CZ. I

Utworzono dnia 06.10.2021

"Jubileuszowa Siennica" to złożone wydarzenie kulturalne łączące w sobie kilka bardzo ważnych dla naszej społeczności rocznic.

W pierwszej części, 3 października w kościele parafialnym w Siennicy, uczciliśmy: 260-lecie ukończenia budowy kościoła i klasztoru oo. reformatów z ich bogatą historią oraz 155-lecie Seminarium Nauczycielskiego, które powstało w owym budynku zakonu po jego likwidacji.

Tego wieczoru przybyli goście usłyszeli prelekcję historyczną, którą wygłosił Ryszard Łubkowski (członek Stowarzyszenia Absolwentów i Wychowanków Szkół Siennickich oraz Sekcji Historycznej GBP), przygotowaną w oparciu o publikacje biblioteczne oraz materiały archiwalne Siennickiego Muzeum Szkolnego (SAiWSS).

Drugą odsłoną wydarzenia było widowisko teatralno-muzyczne – „Transitus św. Franciszka”. Jest to wspomnienie życia i śmierci ubogiego włoskiego zakonnika, którego misję po części kontynuuje zamieszkujące w Siennicy od 1989 r. Zgromadzenie Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Jezusowego. Siostry Monika i Joanna przygotowały scenariusz, stroje i dekoracje (z pomocą R. Łubkowskiego), zaś Międzypokoleniowy Chór Kameralny Kanon pod kierunkiem Moniki Pszkit opracował stronę muzyczną przedstawienia. Aktorami byli uczestnicy dziecięco-młodzieżowej Oazy.

Dzięki użyciu profesjonalnego nagłośnienia i oświetlenia wydarzenie zrealizowano na wysokim poziomie. Całość została także sfilmowana, więc wkrótce będzie można ją obejrzeć w sieci.

Siennica kryje w sobie mnóstwo ciekawych historii a wiele z jej wątków doczekało się okrągłych rocznic. Druga część projektu „Jubileuszowa Siennica” pozwoli nam uczcić: 800-lecie najstarszej pisemnej wzmianki o Siennicy, 70-lecie Gminnej Biblioteki Publicznej w Siennicy oraz 5-lecie Międzypokoleniowego Chóru Kameralnego Kanon. W programie znajdą się wyjątkowe koncerty, prelekcja historyczna i wiele innych jubileuszowych akcentów. Zapraszamy 16 października! [Przypominamy, że projekt został przełożony z roku ubiegłego na obecny z powodu pandemii.]

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021.

Partnerami zadania są: Sekcja Historyczna GBP, Baza Inicjatyw Społecznych GBP, Międzypokoleniowy Chór Kameralny Kanon, Zgromadzenie Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Jezusowego w Siennicy, Stowarzyszenie Absolwentów i Wychowanków Szkół Siennickich, Parafia Siennica, Zespół Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy.

Partnerzy medialni: Tygodnik Mazowiecki Nowy Dzwon i Czasopismo Gminy Siennica Sienniczka.

TRANSITUS ŚW. FRANCISZKA

Utworzono dnia 06.10.2021, 14:09

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Sierpień 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 74

W poprzednim tygodniu: 100

W tym miesiącu: 174

W poprzednim miesiącu: 449

Wszystkich: 29681