Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminna Biblioteka Publiczna w Siennicy

JUBILEUSZOWA SIENNICA CZ. II

Utworzono dnia 04.11.2021

Za nami druga odsłona projektu "Jubileuszowa Siennica" (pierwszą była prelekcja historyczna i Transitus św. Franciszka), podczas której uczciliśmy 800-lecie najstarszej pisemnej wzmianki o Siennicy oraz 5-lecie Międzypokoleniowego Chóru Kameralnego Kanon.

Ten uroczysty wieczór rozpoczął się bogatą w treści merytoryczne i ciekawe fotografie prelekcją historyczną wygłoszoną przez dr. Andrzeja Marka Nowika – nauczyciela akademickiego, doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii współpracującego z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Dr Nowik przeniósł gości w bardzo odległe czasy ukazując realia ówczesnego życia a także funkcjonowania „administracji” zakonnej i książęcej, która – poprzez sporządzony w 1220 r. dokument – stała się zaczątkiem świętowania ośmiu wieków Siennicy.

Włodarz Gminy Siennica Stanisław Duszczyk otrzymał z tej okazji życzenia od Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Wychowanków Szkół Siennickich Ireny Łukaszewskiej, zaś sam podziękował obecnym na sali Partnerom wydarzenia – Dyrektor Zespołu Szkół w Siennicy Agnieszce Gańko i Dyrektorowi Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim Leszkowi Celejowi.

Klimat średniowiecza poruszony w prelekcji podtrzymany został przez męski skład chóru Kanon, który z właściwą sobie powagą odśpiewał „Bogurodzicę”. W dalszym programie chóralnego Jubilata, prowadzonego przez Monikę Pszkit, znalazło się kilka pieśni o charakterze religijnym a ponadto utwory patriotyczne, rozrywkowe i ludowe. Kanon pokazał także swą otwartość na zupełnie obce nam klimaty muzyczne wykonując w oryginalnym języku dwa utwory wywodzące się z kultury południowoafrykańskiej. Ten wieczór okazał się szczególnie wyjątkowy dla chórzystów nie tylko z uwagi na 5-te urodziny zespołu, ale przede wszystkim na imienne wyróżnienia-statuetki „Zasłużeni dla Kultury Ziemi Siennickiej” przyznane za bezinteresowną pracę na polu kultury i promocji Gminy Siennica przez Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Siennicy Elżbietę Jurkowską a wręczone przez Wójta Stanisława Duszczyka z udziałem Sekretarz Gminy Kseni Wąsowskiej i Skarbnik Gminy Renaty Nowakowskiej.

Zwieńczeniem projektu „Jubileuszowa Siennica” był wyśmienity recital niebywale utalentowanej wokalistki – Kasi Moś z zespołem: Mateusz Moś (skrzypce) i Paweł Tomaszewski (instrumenty klawiszowe). Artyści zaprezentowali gościom koncert na najwyższym poziomie okazując się profesjonalistami o bardzo skromnym i życzliwym usposobieniu (nie zabrakło pamiątkowych zdjęć z fanami).

Na koniec prowadzący imprezę Maciej Kopka zaprosił gości na słodki tort urodzinowy, przy którym wymieniali oni swoje najświeższe po-koncertowe wrażenia.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i przebieg wydarzenia!

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021.

Organizator: Gminna Biblioteka Publiczna w Siennicy

Partnerzy zadania: Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim, Zespół Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy, Sekcja Historyczna GBP, Baza Inicjatyw Społecznych GBP, Międzypokoleniowy Chór Kameralny Kanon GBP.

Partnerzy medialni: Tygodnik Mazowiecki Nowy Dzwon i Czasopismo Gminy Siennica Sienniczka.

[Przypominamy, że projekt został przełożony z roku ubiegłego na obecny z powodu pandemii.]

 

JUBILEUSZOWA SIENNICA

Utworzono dnia 04.11.2021, 14:50