Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminna Biblioteka Publiczna w Siennicy

KŁOSY KULTURY GMINY SIENNICA

Utworzono dnia 06.09.2022
Kłosy Kultury Gminy Siennica, czyli dożynki gminno-parafialne, już na stałe zagościły w naszym kalendarzu. Dumą Organizatorów jest przede wszystkim podtrzymywanie tradycji ludowych, co przejawia się programem bogatym w wielobarwne wątki folklorystyczne.
Jak tradycja nakazuje, święto plonów rozpoczęło się mszą św. w intencji rolników z dziękczynieniem za tegoroczne zbiory. Nabożeństwo odprawił ks. proboszcz Jerzy Danecki przy współudziale ks. Michała Stachery i ks. Marka Grzegrzułki. Przybyłe z wielu sołectw Gminy Siennica delegacje złożyły na ręce kapłana pięknie wypieczone i udekorowane bochny chleba, którymi razem z Wójtem Stanisławem Duszczykiem dzielili się z przybyłymi gośćmi. Na wyjątkową pochwałę zasługują mieszkańcy Pogorzeli i Nowej Pogorzeli za wykonanie imponującego wieńca dożynkowego. Liczymy, że w przyszłym roku będzie ich zdecydowanie więcej.
Część artystyczna obfitowała w piękne śpiewy, tańce i muzykę ludową, co zapewniły:
- Zespół Sienniczanki z Klubu Senior+ z GOPS w Siennicy pod kierunkiem Moniki Pszkit i akompaniamencie akordeonowym Kamila Szuby,
- Grupa wokalna Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Dąbrówka z Mińska Mazowieckiego w oryginalnych aranżacjach Jerzego Zawadki,
- Mińska Kapela Małego Stasia ze swym liderem Stanisławem Woźnicą i gościnnym udziałem Moniki Pszkit
oraz gwiazda wieczoru - Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Skowronki z Brańska, prezentując w swym programie folklor z różnych regionów Polski w wykonaniu kilkudziesięcioosobowej grupy dzieci i młodzieży.
Niezwykły pokaz tańca ludowego w przepięknych strojach dali Małgorzata Świderczuk i Jakub Stojak, a po krótkim instruktażu podstawowych kroków i figur zaprezentowali z grupą chętnych kujawiaka. Publiczności bardzo przypadła do gustu ta błyskawicznie opanowana choreografia, za którą hojnie obdarzyli wszystkich tancerzy brawami i okrzykami podziwu.
Istotą podtrzymywania tradycji jest nie tylko ich prezentowanie, ale przede wszystkim przekazywanie młodszym pokoleniom. Za ambicję wzięli to sobie instruktorzy zajęć artystycznych z Biblioteki – Anna Wąsowska i Maciej Kopka, przygotowując program z udziałem dzieci i młodzieży. Milusińscy zaprezentowali się w wierszach o przyrodzie, piosenkach i skocznej poleczce.
W tegorocznej edycji Kłosów Kultury nie zabrakło także zdrowej rywalizacji w konkursach nawiązujących do dziedzictwa kulturowego wsi mazowieckiej. W konkursie na tradycyjny chleb dożynkowy zwycięskimi wypiekami pochwalić się mogli: Stanisław Majszyk zdobywając I miejsce, Faustyna Kłos – II miejsce oraz Mirosława Woźnica – III miejsce. W zmaganiach kulinarnych jurorem była publiczność, która kosztując każdego bochna oddawała swój głos na ten najsmaczniejszy. Rywalizacja intelektualna okazała się także bardzo emocjonująca, gdyż pytania w konkursie wiedzy o tradycjach wiejskich wymagały dosyć szczegółowych odpowiedzi. W tej konkurencji laureatami zostali: Stanisław Majszyk (I miejsce), Piotr Stojak (II miejsce) i Edwarda Rutkowska (III miejsce). Zwycięzcy odebrali dyplomy i wartościowe nagrody z rąk Dyrektor Biblioteki Elżbiety Jurkowskiej i Wójta Stanisława Duszczyka. Pytania do konkursu opracowali: Ryszard Łubkowski i Józef Kopa.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) także włączyła się w zabawę dożynkową prowadząc swój konkurs z wiedzy o BHP w gospodarstwie rolnym pod nazwą „Pracuj bezpiecznie”. Wśród uczestników i laureatów przeważały panie.
Swoją obecnością i pysznymi lokalnymi przekąskami ubogaciły imprezę przedstawicielki gminnych Kół Gospodyń Wiejskich ze wsi: Nowy Zglechów (Nowozglechowianie), Zglechów (Zglechowianki), Żaków (Liderki) i Żakówek (Aktiwja) oraz mieszkańcy Zalesia i Nowodworu, za co zostali docenieni przez Organizatorów okolicznościowymi upominkami.
Na zakończenie gospodarze wydarzenia – Elżbieta Jurkowska i Stanisław Duszczyk – gorące podziękowania skierowali do prowadzących: Aleksandry Łukasiak i Jakuba Mazka. Tym młodym ludziom należą się słowa uznania za całodzienne i bezinteresowne zaangażowanie w nawiązanie dobrego kontaktu z publicznością i wykonawcami.
Tegoroczne dożynki możemy zaliczyć do bardzo udanych – program i poziom artystyczny wykonawców z pewnością zaspokoił niejeden wymagający gust. Wszystko to za sprawą zaangażowanych w organizację pracowników GBP, UG oraz partnerów, wolontariuszy i niezawodnych sponsorów. DZIĘKUJEMY!!!
PARTNERZY:
GMINNE JEDNOSTKI OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH
POWIAT MIŃSKI
KRUS – KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA ROLNIKÓW – MIŃSK MAZOWIECKI
SPONSORZY:
FOLPAK BARANOWSKI ANDRZEJ I TERESA, MIŃSK MAZOWIECKI
UBEZPIECZENIA JURKOWSKI - DAWID JURKOWSKI, SIENNICA
WARZYWKO ANNA FRELEK, SIENNICA
GRUPLAST GRUBA SP JAWNA, KOŁBIEL
PRZYPRAWEX PIOTR FRELEK, BOŻA WOLA
SKLEP GUSTO – ANNA CIOŁEK, SIENNICA
WYROBY TRADYCYJNE SEBASTIAN DOMAŃSKI I KINGA DOMAŃSKA-LIS, SIENNICA
DELIKATESY KULFON, SIENNICA
ZAWADZKI, ŻELAZO SPÓŁKA JAWNA, SIENNICA
ORGANIZATORZY:
URZĄD GMINY
GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
PARAFIA ŚW. STANISŁAWA BM W SIENNICY

REPORTAŻ ZDJĘCIOWY

Utworzono dnia 06.09.2022, 11:26