Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminna Biblioteka Publiczna w Siennicy

Józef Kopa - edycja 2022

Utworzono dnia 05.08.2022

Mężczyzna trzyma w ręku statuetkę.

Józef Kopa urodził się 8 grudnia 1967 r. w Seroczynie. Po skończonej szkole podstawowej w Iwowem rozpoczął naukę w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Mińsku Mazowieckim. Po uzyskaniu świadectwa maturalnego podjął pracę w siennickim zakładzie usług technicznych SKROPOL,  gdzie pracował przez 3 lata. Tak się zaczęła przygoda z Siennicą. W 1997 roku już na stałe osiadł wraz z rodziną w swoim nowo wybudowanym domu. Obecnie żonaty, ojciec trzech synów i szczęśliwy dziadek dwojga wnucząt.

Studia inżynierskie i magisterskie realizował w Prywatnej Wyższej Szkole Ochrony Środowiska w Radomiu na kierunku gospodarka odpadami oraz inżynieria środowiska. Od ponad 30 lat pracuje w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Warszawie Delegatura w Mińsku Mazowieckim w dziale inspekcji na stanowisku głównego specjalisty.

Jego pasją są pszczoły, z którymi jest związany od ponad 20 lat a od 17 lat aktywny członek Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Mińskiej - wiceprezes do lutego 2022 r.) Pewien mądry człowiek powiedział „..jeżeli zginą pszczoły człowiekowi pozostanie 4 lata życia”. Wychodząc naprzeciw temu stwierdzeniu i z miłością do pszczół został organizatorem olimpiady pszczelarskiej dla wszystkich szkół podstawowych w Gminie Siennica w 2019 roku. Ponadto zainicjował dostawę miodu dla Domu Dziecka w Siennicy, który prowadzą  siostry kapucynki. Corocznie otrzymują zapas miodu ofiarowany przez  pszczelarzy a wosk, który produkują pszczoły po odpowiednim uformowaniu można podziwiać chociażby w postaci woskowej kolumny w miejscowym kościele. Jest jednym z organizatorów kilku konferencji pszczelarskich, które odbywały się w Mińsku Mazowieckim. Trud ciężkiej pracy w pasiece został doceniony przez organizatorów V Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „PSZCZELASZ ROKU”, którego był finalistą w roku 2019. W/w nagrodę zatwierdził m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Fundacji  Edukacji Ekonomicznej i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

W ramach pracy społecznej dla społeczeństwa siennickiego aktywnie udziela się także w Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Siennickiej. Pomaga organizować wydarzenia np.: uroczystości 11 listopada, rajdy rowerowe, turnieje, kwesty oraz prace na cmentarzu podczas prowadzonych renowacji zabytkowych nagrobków na miejscowym cmentarzu itp. Od 2014 roku jestem redaktorem i wydawcą cotygodniowej gazetki parafialnej, dostępnej w wersji elektronicznej na fb parafii oraz drukowanej w kościele. Jest również członkiem Międzypokoleniowego Chóru Kameralnego KANON, Mecenasem Kultury Ziemi Siennickiej oraz organizatorem i partnerem wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. 

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

2019 - Pszczelarz Roku 

2021 - Zasłużeni dla Kultury Ziemi Siennickiej - KANON

2022 - Mecenas Kultury Ziemi Siennickiej