Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminna Biblioteka Publiczna w Siennicy

Monika Katarzyna Pszkit - edycja 2018

Utworzono dnia 28.11.2018

Monika Pszkit urodziła się 20 lutego 1980 r.,  w Siennicy ukończyła Szkołę Podstawową oraz Liceum Ogólnokształcące o profilu muzycznym w Zespole Szkół im. H. i K. Gnoińskich (1999). Tytuł magistra z wyróżnieniem zdobyła na Akademii Podlaskiej w Siedlcach (obecnie Uniwersytet Przyrodniczo - Humanistyczny) na kierunku Pedagogika kulturalno-oświatowa (2004); jest też absolwentką studiów podyplomowych o kierunkach Administracja Rządowa i Samorządowa oraz Kontrola Instytucji na Uniwersytecie Warszawskim (2013).

Jak dotąd miała przyjemność realizować się m.in. jako nauczyciel w SP w Dębem Wielkim, w Zespole Szkół Salezjańskich czy instruktor zajęć artystycznych w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim, gdzie zdobyła doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi oraz seniorami. Obecnie pracuje jako dokumentalista w Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim oraz instruktor śpiewu na Mińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Jest też członkiem Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów i Wychowanków Szkół Siennickich.

Wieloletnia chórzystka – począwszy od chóru szkoły podstawowej (dyr. Jerzy Zawadka) poprzez średnią (dyr. Andrzej Dziugieł) aż po chór akademicki AP (dyr. Michał Hołownia) oraz prestiżowy Chór Miasta Siedlce (dyr. Mariusz Orzełowski); uczestniczka wyjątkowych koncertów z udziałem wybitnych śpiewaków, zespołów chóralnych i orkiestr (polskich i zagranicznych); współzałożycielka i pierwsza wokalistka zespołu folkowo-rockowego Tamarysze, wokalistka zespołów rozrywkowych; prezenterka estradowa, laureatka, opiekun artystyczny i jurorka wielu konkursów i imprez wokalnych, recytatorskich, teatralnych; uczestniczka licznych warsztatów artystycznych i szkoleń branżowych. Od najmłodszych lat była członkiem szkolnych zespołów wokalnych a od czasów szkoły średniej także kościelnej scholii, która wielokrotnie przechodziła „metamorfozy personalne”.

Swoją przygodę z Międzypokoleniowym Chórem Kameralnym Kanon rozpoczęła w grudniu 2014 odpowiadając na ogłoszenie kościelne o tworzeniu się takiego zespołu. Już na pierwszym spotkaniu ówczesna organistka s. Karolina Borzęcka, poprosiła ją o poprowadzenie chóru mając na uwadze ich wcześniejszą udaną współpracę. Początkowo próby odbywały się w kościele i związane były z przygotowaniem się do ważniejszych świąt kościelnych, jednak w czerwcu 2015 ambitni i zapaleni chórzyści zwrócili się do dyrygentki z prośbą o zorganizowanie trwałego zespołu pracującego systematycznie w przyjaznej siedzibie. Od tego czasu miejscem spotkań jest Gminna Biblioteka Publiczna w Siennicy. Zgodnie z realizacją zadań statutowych Biblioteka prowadzi Kanon pod dyrygenturą Pani Moniki.

Prywatnie – dumna mama 10-letniej Zuzi mianującej się pełnoprawnym członkiem chóru Kanon; wiecznie zajęta miłośniczka: permanentnej edukacji, wykonywanej pracy, literatury faktu, poezji i oczywiście… muzyki!