Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

SEKCJA HISTORYCZNA (SH)

Każde pokolenie na moralny obowiązek ochrony dziedzictwa kulturowego, pielęgnowania tradycji i pomnażania dotychczasowego dorobku – przekazywanego swoim następcom. W Gminie Siennica znacząca część obiektów zabytkowych wymaga pilnych działań renowacyjnych, brakuje też informacji z poszczególnych okresów historycznych z wielowiekowego istnienia. Prawną odpowiedzialność za ewidencjonowanie i modernizację zabytków ponoszą instytucje (organy prowadzące) i osoby prywatne (właściciele i użytkownicy), ale nie dysponują odpowiednim zapleczem kadrowym. Do celów remontowych i kwerend potrzebna jest wiedza historyczna  i spełnienie określonych procedur formalno-prawnych. Zaistniała zatem konieczność powołania przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Siennicy Sekcji Historycznej (SH) złożonej z lokalnych wolontariuszy – pasjonatów historii. Wkrótce do stałych członków dołączyła liczna grupa członków współpracujących i mieszkających poza gminą – emocjonalnie związanych z Siennicą. Sekcja rozpoczęła działalność w maju 2016 r. i w początkowej fazie przystąpiła do weryfikacji dotychczasowej wiedzy i wyznaczenia celów. Realizacja celów logistyczno-badawczych została podzielona na dwie grupy projektów:

  • I – zajmująca się współczesnymi problemami i potrzebą pilnych działań tj. projekt badawczy: Klasztor, Cmentarz Siennicki
  • II – związana z odkrywaniem zaginionych kart historii lokalnej tj. projekt badawczy: Żydzi Sienniccy, Kwerendy Wojenne, Dwory Ziemiańskie, 800 lat Siennicy, Jadźwingowie, Śladami Legend Siennickich, Pomnik Przyrody

Celem sekcji jest też przekazywanie mieszkańcom gminy informacji o dotychczasowej pracy i zebranych zasobach. Szczegółowe dane o materiałach źródłowych (zdjęcia, kserokopie dokumentów, dane osobowe) będziemy mogli prezentować po wyrażeniu zgody właścicieli – autorów.

Zapraszamy mieszkańców gminy do współpracy i śledzenia relacji z pracy sekcji na stronach internetowych Biblioteki i Urzędu Gminy.

Godziny zajęć: raz w miesiącu, każdy uczestnik informowany jest odpowiednio wcześniej drogą telefoniczną.

Prowadzenie: Zbigniew Szubert. 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Grudzień 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny