Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminna Biblioteka Publiczna w Siennicy

800-LECIE SIENNICY

Utworzono dnia 29.07.2020

Spektakularnym - historycznym wydarzeniem tego roku w Naszej Gminie jest jubileusz potwierdzenia istnienia, wg źródeł pisanych, wsi Siennica - Zenniza - w 1220 r.

Sekcja Historyczna od 3 lat prowadzi projekt badawczy (o tej samej nazwie), którego celem jest gromadzenie dokumentów i konsultacje - współpraca z państwowymi instytucjami naukowymi.

Identyfikacji wsi Siennica, wg dokumentu sporządzonego w Radziejowie 15 czerwca 1220 r., dokonał Pan dr Kazimierz Pacuski z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk (IH PAN) . Chociaż wzmianki o Siennicy i innych miejscowościach naszej gminy są jeszcze starsze, to pierwszym odnalezionym dokumentem jest umowa przejęcia naszej osady przez Konrada I (księcia Konrada Mazowieckiego) od prepozyta klasztoru Norbertanek w Strzelnie z 1220 r .Klasztor posiadał ją z nadania - władcy, możnego bądź rycerza, którzy przed XIII w. mogli posiadać wieś jedynie z nadania monarchy. Opracowanie to weszło do obiegu naukowego i zostało uznane przez liczne grono autorytetów naukowych, m.in. przez Panią prof. Elżbietę Kowalczyk-Heyman oraz współpracującą z Sekcją Panią dr Anną Salina - kierownikiem Zespołu Słownika Historyczno - Geograficznego Mazowsza w Średniowieczu IH PAN. Z treści samego dokumentu możemy wnioskować, że Siostry Norbertanki postanowiły zamienić się z księciem Mazowieckim na wsie, które były położone bliżej klasztoru, zapewne by mieć bliżej do pozyskania należnych danin (z Siennicy do Strzelna jest ok. 260 km). Wydaje się też prawdopodobnym, że naszą wieś jako wiano (posag) wniosła w tamtym czasie, wstępująca do klasztoru Norbertanka.

Możemy też pokusić się o stwierdzenie, że jest to równocześnie 800-lecie chrześcijaństwa w Siennicy. Co prawda parafia powstała 308 lat później, ale przekazujący wieś Norbertankom właściciele byli chrześcijanami a ludność miejscowa musiała przyjąć taką samą wiarę.

Huczne obchody jubileuszu z racji epidemii są niemożliwe, ale mamy nadzieję, że przekazywane przez Sekcję informacje, wzbudzą Państwa zainteresowanie i będą niezaprzeczalnym atutem promocyjnym gminy.

 

Zainteresowanie przeszłością naszej gminy wykazują też pasjonaci historii spoza naszego terenu (aczkolwiek dawni jej mieszkańcy), tak jak Pan Eryk Szubiński, współpracujący z Sekcją Historyczną, który przygotował książkę ,,Dzieje osadnictwa obszaru gminy Siennica w powiecie mińskim od pradziejów po nowożytność, Część I opisowa” , poświęcając na to 13 lat pracy (wydanie po uzyskaniu niezbędnych funduszy) - Wyrazy uznania…

 

Zbigniew Szubert