Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminna Biblioteka Publiczna w Siennicy

FERIE Z POWSTAŃCEM STYCZNIOWYM

Utworzono dnia 25.01.2024
Ferie z Powstańcem Styczniowym dobiegły końca. Była to seria bardzo oryginalnych zajęć dla dzieci inspirowana realiami lat 1863-64 i ówczesnymi doświadczeniami Powstańców. Ferie przypadły nam w tym roku dokładnie w rocznicę Powstania Styczniowego, była to zatem doskonała okazja, by naświetlić dzieciom warunki prowadzonych walk i trud poniesiony przez Powstańców podczas próby wyzwolenia się spod zaboru rosyjskiego. Dzięki naszym zajęciom uczestnicy stanęli jakby „u boku” Powstańca, by zrozumieć, co mógł czuć w te mroźne dni, dokąd maszerował, jak był ubrany, czym przyszło mu walczyć i dlaczego w ogóle podjął się tego arcytrudnego zadania ze swoimi rodakami. Podczas zrealizowanych zajęć i wycieczek dzieci odkrywały ślady powstańcze oraz poznawały konsekwencje, jakie dotknęły Polaków za udział w tym zrywie. W programie znalazły się:
- prelekcje historyczne – Bogdan Kuć i Tomasz Żurawski z Muzeum Ziemi Stanisławowskiej (Partner projektu) oraz Tadeusz Gnoiński (Siennickie Muzeum Szkolne)
- warsztaty z rekonstrukcji historycznych w MZS w Stanisławowie i wycieczka po powiecie śladami Powstańców
- zajęcia plastyczne (malarstwo i rzeźba) – Ryszard Łubkowski (instruktor GBP)
- zajęcia muzyczne (pieśni patriotyczne) – Jakub Maguza (muzyk, kompozytor, lider zespołu Poema)
- warsztaty taneczne (tańce narodowe) – Honorata Grudzień (instruktor tańca, choreograf, animator)
- robotyka i mini-rekonstrukcja walk powstańczych przy użyciu robotów.
Zajęcia zakończyły się pokazem muzyczno-tanecznym oraz wystawą stworzonych przez dzieci prac plastycznych wraz z niewielką ekspozycją artefaktów z okresu Powstania Styczniowego (zbiory MZS). Pomimo dosyć poważnego tematu przewodniego naszych warsztatów, dzieci wykazały się dużą otwartością i dobrą znajomością zagadnień historycznych. Bardzo aktywnie uczestniczyły w przygotowanych animacjach i starały się jak najlepiej wykonywać poszczególne zadania. Jesteśmy z nich bardzo dumni!
Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
Praca plastyczna przedstawiająca powstańca styczniowego.

FOTORELACJA

Utworzono dnia 25.01.2024, 17:28