Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

GRA TERENOWA

Utworzono dnia 03.11.2020

Obchody setnej rocznicy jakiegokolwiek wydarzenia wymagają wyjątkowej oprawy i należytego uczczenia – zwłaszcza, gdy chodzi o rocznice patriotyczne. Mając tego świadomość, Gminna Biblioteka Publiczna w Siennicy zaplanowała wyjątkowe świętowanie setnego jubileuszu zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. W ramach zadania Nasi Bohaterzy 1920 roku, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920, 3 października zorganizowała grę terenową oraz koncert Miejskiej Orkiestry Kameralnej Mińska Mazowieckiego. Wszystko to na terenie Zespołu Szkół w Siennicy przy wyjątkowo pięknej tego dnia aurze.

Projekt obchodów w formie gry terenowej stanowił alternatywne wspomnienie mieszkańców Siennicy, nauczycieli i uczniów siennickiego Seminarium Nauczycielskiego, którzy mężnie walczyli, niektórzy zaś oddali swe życie, w obronie ojczyzny podczas wojny polsko-bolszewickiej. Atrakcyjny scenariusz do terenowych rozgrywek opracował Marcin Kruk – nauczyciel historii w ZS. Nie zabrakło w nim sprawdzianu wiedzy, zagadek logicznych czy zadań sprawnościowych. Gracze, postawieni w roli rekrutów do polskiej armii, musieli wykazać się odpowiednim „przygotowaniem do służby”. Do zabawy stawiło się 6 drużyn (4- i 5-osobowych) z terenu naszej gminy. Co ciekawe, z propozycji tej świetnej zabawy, skorzystały wszystkie grupy wiekowe – dzieci (12 lat), młodzież, dorośli i seniorzy. Gra toczyła się na czas a jej końcowy etap polegał na zebraniu wszystkich części fotografii jednego z Bohaterów 1920 r. Drużyny musiały skleić zdjęcie w całość i opisać daną postać, zwłaszcza jej związek z Siennicą i wojną bolszewicką. Poziom wiedzy uczestników był różny, ale jedno jest pewne – wynieśli oni z tej zabawy nową porcję nauki, doświadczeń i wspomnień. Odpowiednie służby (punkt medyczny, ochrona) czuwały nad bezpieczeństwem uczestników, zaś po wyczerpujących zmaganiach terenowych wszyscy udali się na zdrowy, pokrzepiający posiłek.

Wyniki gry terenowej przedstawiają się następująco:

I miejsce – Zawiszacy z Żakowa

II miejsce – Wisła z Siennicy

III miejsce – Turystyczni z Siennicy

W zabawie wzięły także udział drużyny: Wojownicy z Siennicy, Babeczki z Białego Domu i Tajniaki.

Wszystkim serdecznie gratulujemy – szczególnie podjęcia tego historycznego wyzwania i niezłomnej woli pokonania każdej przeszkody na trasie gry.

W realizacji projektu uczestniczyli Partnerzy, którzy w ramach swoich kompetencji, zapewnili właściwy poziom merytoryczny gry oraz podnieśli jej atrakcyjność. Z całego serca dziękujemy za zaangażowanie osobom reprezentującym:

Zespół Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy

 

Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim

 

Stowarzyszenie Absolwentów i Wychowanków Szkół Siennickich i Siennickie Muzeum Szkolne

 

Muzeum Ziemi Mińskiej Dział 7. Pułku Ułanów Lubelskich

 

Sekcja Historyczna Gminnej Biblioteki Publicznej w Siennicy

Baza Inicjatyw Społecznych (sekcja GBP)

Klub Senior+

Koła Gospodyń Wiejskich „Liderki” z Żakowa i „Aktiwja” z Żakówka

 

Ubezpieczenia Jurkowski

 

 

Delikatesy Kulfon S.C.

 

To była żywa lekcja historii! Wiemy to z relacji uczestników i ogromnie cieszy nas fakt, iż mogliśmy w ten sposób uczcić pamięć o naszych Bohaterach 1920 r. oraz rozsławić ich dobre imię wśród kolejnych pokoleń.


 

GRA TERENOWA

Utworzono dnia 03.11.2020, 13:13

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 17

W poprzednim tygodniu: 77

W tym miesiącu: 367

W poprzednim miesiącu: 397

Wszystkich: 19407